Tek Kullanımlık Stick Baharatlar

Catering ve EDT pazarındaki artan hijyen hassasiyeti ve tek kullanımlık baharatlara(pul biber, karabiber, nane, kekik ve tuz) her zaman ihtiyaç duyan restoran, kafe, otel gibi işletmelerde artan tek kullanımlık baharat talebini karşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Tek kullanımlık baharatların avantajları nedir?

  • Yemeğe dökülecek baharata son kullanıcıya kadar el değmez, masa üstünde açıkta veya kabın içinde duran baharata göre ekstra hijyen sağlar.
  • Masa üstünde açıkta duran baharata göre daha uzun ömürlüdür. Tek kullanımlık stick baharatlar, dış etkenlerden yalıtılmış şekilde orijinal ambalajlarında kullanıcıya sunulur.
  • Müşterilerinize zengin tek kullanımlık baharat seçenekleri sunarsanız işletmenizin imajına olumlu katkıda bulunmuş olursunuz.
  • Masa üzerinde bayatlayacak, kirlenerek ziyan olacak baharatlar yerine istek üzerine sunulacak tek kullanımlık pul biber, karabiber, nane veya kekik, maliyetlerinizi düşürmeye yardımcı olur.

Tek kullanımlık stick baharatlar kimler için uygundur?

Oteller, restoranlar, catering firmaları, kendi yemeğini yapan fabrikalar, yemek organizasyonları, davetler ve yemek yenen, baharata ihtiyaç duyulan tüm ortamlarda tek kullanımlık baharat, özellikle tek kullanımlık karabiber ve pul biber ihtiyacı vardır.